Junior Championship – Results

Best Overall – Piping

Best Overall 18 Years and Under Chanter – Winning a set of Wallace Bagpipes donated by Wallace Bagpipes.

Best Overall 13 Years and Under Piper – Winning a set of MacRea Bagpipes donated by McCallum Bagpipes.

Best Overall 15 Years and Under Piper – John K MacAllister Memorial Trophy – Winning a set of RG Hardie Bagpipes donated by RG Hardie and Co.

Best Overall 18 and Under Piper – Tom McAllister Jnr. Memorial Trophy – Winning a mad to measure pair of trous and a jacked donated by David Ogilvie Tailoring

Best Piper Overall Winner – Robert Clark Memorial Trophy – Winning a voucher donated by Billy Price (Grandson of Robert Clark)

Category Competitor Number Name
Age 18 and Under Best Overall Chanter 7 Archie Johnston
Age 13 and Under Best Overall Piper 23 Fraser Hamilton
Age 15 and Under Best Overall Piper 56 Christopher Happs
Age 18 and Under Best Overall Piper 13 Brodie Watson-Massey
Best Placed Piper 56 Christopher Happs

Best Overall – Drumming

Best Overall 15 Years and Under Piper – Winning a Hardcase Snare Drum Case donated by Robert Geary Ltd.

Category Competitor Number Name
Best Overall Drummer 45 Kerr McQuillan

Event 1Chanter Age 18 and Under – Slow Air

Result Competitor Number Name
1st 7 Archie Johnson
2nd 66 Fergus Beattie
3rd 30 Owen McCreadie
4th 28 Flynn Porter
5th 124 Reuben Hamilton-McBain
6th 130 Finn Gilmour

Event 2Chanter Age 18 and Under – March

Result Competitor Number Name
1st 7 Archie Johnton
2nd 124 Ruben Hamilton-McBain
3rd 66 Fergus Beatie
4th 53 Beth Elliot
5th 123 Aimee Busher
6th 130 Finn Gilmour

Event 3 – Piping Age 13 and Under – 2/4 March

Result Competitor Number Name
1st 23 Fraser Hamilton
2nd 11 Gregor Grierson
3rd 17 Dugald MacKechnie
4th 9 Ewan Allan
5th 6 Logie Johnston
6th 108 Ava Gillies

Event 3A – Piping Age 13 and Under – Strathspey & Reel

Result Competitor Number Name
1st 11 Gregor Grierson
2nd 23 Fraser Hamilton
3rd 9 Ewan Allan
4th 49 Euan Lindsay
5th 29 Ryan McCreadie
6th 101 Laura Robertson

Event 4 – Piping Age 15 and Under – 2/4 March

Result Competitor Number Name
1st 56 Christopher Happs
2nd 40 Paul Christie
3rd 103 Bobby Allen
4th 16 Ciaran Kellett
5th 1 Cameron May
6th 41 Murray O'May

Event 4a – Piping Age 15 and Under – Strathspey & Reel

Result Competitor Number Name
1st 56 Christopher Happs
2nd 103 Bobby Allen
3rd 40 Paul Christie
4th 41 Murray O'May
5th 27 Daniel Stennett
6th 8 Joshua Reilly

Event 5 – Piping Age 15 and Under – Ground of Piobaireachd

Result Competitor Number Name
1st 38 Max Rae
2nd 9 Ewan Allan
3rd 19 Murdo Muircroft
4th 55 Kieran Walker
5th 68 Arran Cameron
6th 27 Daniel Stennett

Event 6 – Piping Age 15 and Under – Piobaireachd

Result Competitor Number Name
1st 56 Christopher Happs
2nd 134 Bruce Gardner
3rd 103 Bobby Allen
4th 23 Fraser Hamilton
5th 46 Nicholas Knowles
6th 11 Gregor Grierson

Event 7 – Piping Age 18 and Under – 2/4 March

Result Competitor Number Name
1st 106 Ruaridh Brown
2nd 61 Luke Kennedy
3rd 84 Hazel Whyte
4th 13 Brodie Watson-Massey
5th 43 Robbie Martin
6th 39 James Forrest

Event 7a – Piping Age 18 and Under – Strathspey & Reel

Result Competitor Number Name
1st 106 Ruaridh Brown
2nd 13 Brodie Watson-Massey
3rd 61 Luke Kennedy
4th 84 Hazel Whyte
5th 39 James Forrest
6th 43 Robbie Martin

Event 8 – Piping Age 18 and Under – Piobaireachd

Result Competitor Number Name
1st 13 Brodie Watson-Massey
2nd 61 Luke Kennedy
3rd 84 Hazel Whyte
4th 44 Seumas Scullion
5th 39 James Forrest
6th 106 Ruairidh Brown

Event 9Snare Stick and Pad Age 15 and Under – March

Result Competitor Number Name
1st 86 Caitlyn Paxton
2nd 103 Bobby Allen
3rd 73 Rebecca McIntyre

Event 11Snare Drumming Age 15 and Under – March

Result Competitor Number Name
1st 104 George Irvine
2nd 133 Mark Bathgate
3rd 79 Callum Kyle
4th 81 Callum Nelson
5th 75 Makenzie Forrest
6th 31 Niamh Mccreadie

Event 12Snare Drumming Age 15 and Under – March, Strathspey & Reel                      

Result Competitor Number Name
1st 45 Kerr McQuillan
2nd 42 Tristan Jacquel
3rd 102 Ewan McDonald
4th 26 Holly Chalmers

Event 14 – Snare Drumming Age 18 and Under – March, Strathspey & Reel

Result Competitor Number Name
1st 83 Fergus Kyle
2nd 82 Winston Connell
3rd 78 William Paul

Event 15 – Snare Drumming Age 18 and Under – Hornpipe & Jig

Result Competitor Number Name
1st 45 Kerr McQuillan
2nd 82 Winston Connell
3rd 102 Ewan McDonald

Event 16 – Tenor Drumming Age 15 and Under – March

Result Competitor Numbe Name
1st 15 Kali Currie
2nd 21 Gemma Dandie
3rd 98 Jessica Montoya
4th 37 Josh Cunningham
5th 76 Mollie Jeffrey
6th 80 Millie Connell

Event 17 – Tenor Drumming Age 18 and Under – March, Strathspey & Reel

Result Competitor Number Name
1st 99 Jenna Muir
2nd 71 Hannah McIntyre
3rd 67 Becky Gallagher